כנות, מילה אחת הרבה מחשבה.

מאת חדווה מלצר הרפז מגשרת מוסמכת


בזמנים קשים, בצל הקורונה ששינתה לנו סדרי עולם, כשאנחנו ספונים בבתים עם כל הלחצים הפיזיים, הכלכליים והרגשיים עולים בעוצמתם וצפים הקשיים. אלו בדרך כלל קשיים שהיו שם כבר קודם לכן, אבל במרוצת החיים לא טופלו ולא שמנו עליהם דגש. כעת, כשאנו "כלואים" ואין דרכים חלופיות לברוח מן הקשיים האלו – האמת הכואבת צפה ועולה לנו בגרון מדי יום.

מה אפשר לעשות? לא תמיד אפשר לתקן את הכל, לא תמיד נחוץ לתקן את הכל, יש אפשרות שלקחנו החלטות פחות נכונות לעצמנו בעבר, יש אפשרות שעם הזמן אנחנו משתנים ומה שגורם לנו להיות מאושרים שונה לחלוטין ממה שחשבנו, מה כן אפשר לעשות? להתחיל להיות כנים עם עצמנו.


להתחיל ולשים את הקשיים במרכז, להפסיק למצוא פתרונות זמניים לקושי, להאשים את האחר בחוסר ההגשמה או האושר שלנו, להיות עסוקים בראש ואז לא לתת לנפש להביא עצמה מעלה. אנחנו "תקועים" בזמן כאילו שהכניסו אותנו לרגע לסוג של "קפסולה" וניתן להחליט ולבצע בקפסולת הזמן הזו שינוי, והשינוי יתבצע רק לאחר שנהייה סופר כנים עם עצמנו.


מה הרצונות שלנו, היכן אנחנו מתוסכלים ולמה, מה היכולות שלנו לצאת ממעגל מסויים ולהיכנס לאחר, היכן המציאות טופחת על פנינו אל מול חלומות בהקיץ? כאשר ניתן לעצמנו תשובות כנות ואמיתיות לשאלות אלו נוכל להתחיל בתהליך.


ייתכן כי יהיה זה תהליך של ריפוי עצמי תוך שמירה על המצב הקיים, שינוי קל שיביא בעקבותיו שינויים גדולים ורבים אחרים – כי זה המצב שלנו היום וזו יכולת ההתמודדות שלנו עם המצב הזה – אנחנו כנים עם עצמנו ולא מקבלים החלטות שאיננו יכולים לעמוד בהן.


ייתכן כי יהיה זה תהליך של איחוד מחודש כי נענה לשאלות בכנות ונראה כי מה שגורע מהאושר שלנו האישי אינו קשור לאדם האחר שנמצא מולנו אלא לעצמנו וכי אנחנו אוהבים את האחר בחיינו והוא זה שמביא לנו איזון ולכן יש להתאחד מחדש לקבל טיפול זוגי אולי, ללכת לייעוץ, לפתוח את הלב ושוב – להיות כנים עם עצמנו ורק אחרי כן לדרוש זאת מהאחר.


ייתכן כי יהיה זה תהליך של פרידה כי כלו כל הכוחות במציאות הזאת, אך יש כוחות למציאות חדשה, הכנות שלנו מול עצמנו תיתן לנו את התשובות לקום ולעשות מעשה, תיתן לנו את הכוח לעמוד מול קשיים בעקבות המעשה הזה. לקיחת סיכונים מחושבת דורשת חשיבה כנה ראשונית."הרבה מהכישלונות בחיים הם של אנשים שלא הבינו עד כמה הם קרובים להצלחה כשהם הרימו ידיים"

(תומאס אדיסון)


שבו בטבע במקום נעים, סדרו את המחשבות, התחילו להיות קשים בשאלות שלכם את עצמכם, ענו לעצמכם בכנות. רשמו הכל על דף, התבוננו בתשובות שלכם בעוד כמה ימים וראו אם הייתם באמת כנים ולאן הדרך מובילה. חישבו על התשובות שנתתם, מאיזה מקום הם הגיעו? האם יש עוד נדבכים בנפש שהשאלה לא נגעה בהם? שימו הכל בצד, עיזבו הכל לכמה ימים וחיזרו אל הרשימות שלכם - התשובות עומדות בעינן? אפשר להתחיל ולקבל החלטות.


נכתב על ידי חדווה מלצר הרפז מגשרת מוסמכת, hedvamhm@gmail.com ,054 2326829