אנו מאמינים כי אפשר להתגרש גם אחרת

ממקום של השלמה, כבוד ושיתוף פעולה. 

לייעוץ טלפוני ראשוני, קביעת פגישת היכרות ובדיקת התאמה להליך צרו קשר עוד היום

סניף חיפה והקריות
שדרות בן גוריון 63, קרית ביאליק

waze.png

סניף גליל מערבי
דרך הקורן 15-50, קיבוץ מצובה

waze.png

  מה מיוחד בגישור?

  המאמר נכתב על ידי חדווה מלצר הרפז מגשרת מוסמכת


  גישור כמו שהוא נשמע הוא בניית גשר של הסכמות. המיוחד בתהליך הוא שהצדדים הם אלו שבונים את הגשר יחדיו במו ידיהם. הם אלו שיחליטו מה חשוב יותר ופחות בעבורם ולפי סולם ערכים זה יבנו את הגשר האישי שלהם שיוביל לסיום ראוי ומכבד.


  יחד מגיעים להסכמות

  שיחת אינטק

  לחדר הגישור נכנסים הצדדים לשיחת אינטק. מהי אותה שיחה? בשיחה יושבים שני בני הזוג עם המגשרת ומבינים בעצם את המהות של התהליך המיוחד הזה שנקרא גישור. המגשרת מסבירה על התהליך עצמו – מספר וסוגי פגישות, לוח זמנים של דברים, סודיות וחסיון ומקומם של בני הזוג בכתיבת ההסכמות.


  פגישות

  כאשר זוג מחליט להתגרש ופונה לעו"ד כל אחד מבני הזוג פונה לעו"ד שייצג אותו ומרגע זה הם הופכים ל"צדדים בעניין". כל צד רוצה למקסם את האינטרסים שלו וכל עו"ד שומע רק את הצד שלו, הבקשות שלו, האכזבות שלו והדרישות שלו – העו"ד מתחבר לצד שלו ורוצה להשיג בעבורו את המקסימום שהצד מבקש.


  כשזוג מגיע לגישור, המגשרת מטפלת בשניהם באותה הנשימה. הפגישה היא משותפת. היא שומעת את סיפור חייהם בחדר אחד, ביחד, היא שומעת את הקשיים שכל אחד מביא על דילמות ורצונות שונים משני צידי המטבע. המגשרת רואה עולם שלם - עולם החיים המשותפים של הזוג, ואת העולם שכל אחד מהם יחיה לאחר ההסכם. הראייה הזו, היא זו שמביאה שלום במקום מלחמות של צדדים, היא זו שפוקחת עיניים ומפילה אסימונים לבני הזוג לגבי הרצונות האישיים אל מול המציאות הקיימת. הראייה הזו היא שמביאה להסכמות שבני הזוג יחיו אתם בשלום ושלווה בחייהם הפרטיים לאחר הפרידה.


  אני רוצה משמורת משותפת , אלו הילדים שלי בדיוק כמו שהם שלו, אני ילדתי אותם ואין שום סיבה שאהיה מעתה חלק פחות בחיים שלהם.

  אמירה כזו מפי אימא לשניים שנמצאת במהלך סטאג' של לימודי רפואה, עובדת חצי משרה נוספת בקופ"ח ועושה משמרות בבית חולים היא אמירה אמתית של הרגשות שלה, אך אינה יכולה לעמוד במבחן המציאות. לאחר שאילת שאלות כמו: מהו סדר היום של הילדים והיכן את נמצאת בו, האם ימי ושעות העבודה בשבוע שלך מסודרים מראש או משתנים לעתים קרובות, כמה השפעה יש לך על הזמן הפנוי שלך וכו. לאחר נתינת תשובות לשאלות אלו הבינה האימא לבד כי עם כל הרצון שלה למשמורת משותפת בזמן זה של חייה היא לא יכולה להתחייב לכמות הימים והשעות האלו בשבוע ולכן לטובת הילדים כדאי למצוא פתרון אחר.


  סוגי הפגישות משתנים לפי צורך של כל זוג וזוג, יש כאלו שירצו את כל הפגישות משותפות, ירצו לשים הכל על השולחן ולטפל מיד. לעומתם יש שיעדיפו גם פגישה אישית אחת או שתיים על מנת להעלות דברים יותר אינטימיים או מכל סיבה אחרת – אך רוב הגישור יעשה בפגישות משותפות וכך גם תהייה פגישת כתיבת ההסכמות.


  כתיבת הסכמות

  לאחר מספר פגישות שנקבעו מראש בלוח זמנים ידוע, מגיעים אל פגישת הסיכום שבה מעלים על הכתב את כל ההסכמות שהועלו בכל הפגישות השונות ורואים האם ישנם דברים שהזוג כעת רוצה לשנות בהסכמות או שמא צצו ועלו נושאים חדשים בהם הם רוצים לטפל ולסגור בהסכמות.

  לעתים עלול להיווצר מצב בו ישנם נושאים שבני הזוג חלוקים מאוד והמגשרת לא הצליחה לעזור להם ולהגיע לפתרון. במקרים כאלו עדיין ייכתבו כל ההסכמות שנסגרו בין בני הזוג והנושא שנשאר פתוח יעבור לטיפול עו"ד.

  אין ספק כי התערבות של עו"ד בנקודה הזו של התהליך שונה לגמרי מנקודת ההתחלה שהזוג היה בו, ובד"כ הזוג כבר מגיע עם רעיונות אל עו"ד אשר בודק מבחינה משפטית מה יעבוד במבחן החוק ובעצם כך עוזר להם לעתים קרובות לקבל החלטה סופית שהם שלמים איתה.  סיכום


  לסיכום המיוחד בגישור הוא שהזוג נראה כיחידה אחת שרוצה להגיע לפתרון הכי טוב עבורם. הזוג לא נבחן כשני אנשים שונים ש"סוחבים" אחריהם ילדים או בעיות או רצונות, אלא כיחידה משפחתית שמתפרקת וצריך לחשוב על העתיד של כל אחד במשפחה הזו.

  כאשר בני הזוג עוברים את הגישור יחד הם בעצם עוברים תהליך משותף שמביא אותם לקבלת החלטות על העתיד מתוך הבנה רחבה יותר של הצרכים, היכולות והאפשריות שעומדות בפני כל אחד מהם בנפרד או ביחד.

  כתוצאה מהתהליך שבני הזוג עוברים יחדיו הם מגיעים לכתיבת הסכמות שהם מסוגלים בקלות לעמוד בהן. הם לא מרגישים כי החליטו עבורם דבר זה או אחר מבלי ששמעו את קולם ומבלי שלקחו בחשבון את הצד שלהם – כל אחד מבני הזוג הוא שותף מלא בכל אחת ואחת מההסכמות שהם הגיעו ולכן רמת התסכול והרגשת הניצול שואפת לאפס בסיום תהליך גישור.


  הכל תמיד טוב?

  ישנם מקרים בהם בני הזוג אינם מצליחים להגיע להסכמות כמעט בשום דבר, במקרה כזה הגישור לא צלח ואין ברירה אלא לפנות כל צד לעו"ד שלו ולהתחיל בייצוג משפטי אישי שבסופו יושגו החלטות ( בניגוד להסכמות בגישור) אשר יחייבו אותם.


  אני מעודדת את כולם לשקול תהליך של גישור עוד הרבה לפני שבכלל חושבים על בית משפט.